تداخل های دارویی احتمالی خار مریم

دمنوش خار مریم نیوشا مناسب برای بیماران

 

دمنوش خار مریم یکی از دمنوش های پر طرفدار نیوشاست. این دمنوش خواص بسیاری دارد و برای کاهش استرس مفید است. در این مقاله قصد داریم درباره دمنوش خار مریم، فواید آن و عوارض جانبی اش صحبت کنیم.

توضیحات در مورد خار مریم

برگ خار مریم مواج و با خارهای زیاد است همچنین رگه هایی دارد به رنگ سفید و کمی مایل به سبز روشن؛  گل های خار مریم به رنگ قرمز و بنفش است و شکل گل های آن لوله مانند است. میوه گل خار مریم تخم مرغیست که رنگ آن قهوه ای پر رنگ است؛ این میوه محافظی دارد به شکل ریشه های کوچک که رنگ آن سفید است.

هر گل آن حاوی حدود ۱۹۳ بذر است. این بذر ها بیشترین خاصیت های دارویی را در خود جای داده‌اند. این بذرها دارای سیلی‌مارین هستند که یک ترکیب خیلی مؤثر را در ترکیب عصاره خار مریم شکل می دهد. و در انتها ساقه های آن دارای خار و یکسری برآمدگی می باشد.

دمنوش خار مریم نیوشا

خار مریم در گیاه‌شناسی جدید طبقه‌بندی شده در خانواده Compositae است؛ در گیاه‌شناسی قدیم این گیاه در دسته خانواده Dipsacaceae طبقه‌بندی شده بود.محل تولد اصلی این گیاه در مناطق زیر است:

خار مریم بومی اروپا

خار مریم خاورمیانه

خار مریم آفریقای شمالی

خار مریم بخش‌هایی از منطقه مدیترانه

اما، این گل در تمام زمین یافت می شود.این گل بخاطر سرعت رشد بالایی که دارد توسط برخی از باغبان‌ها به عنوان علف هرز شناخته می شود.این گل معمولا در کشورهای اروپایی، کانادا، پین، آمریکای جنوبی و شمالی و استرالیا به عنوان گیاه دارویی کاشته می شود و خاک‌های صخره‌ای خشک این کشورها مناسب برای این گیاه است.در فرانسه، برگه‌های تازه، محل بالایی گل های باز نشده و ریشه خار مریم یک خوراک دلچسب و بسیار پرطرفدار است.میوه یا بذر خار مریم قبل از رسیدن برداشت می شوند؛ زیرا در صورتی که میوه یا بذر برسد، دانه‌ها از پوسته در می آیند.

(تصویر۲)

توضیحات خواص خار مریم

مهمترین خواص دمنوش خار مریم نیوشا عبارتند از:

۱- تنظیم قند خون

موادی مانند سیلی مارین که در خار مریم موجود است باعث می شود سلول های پانکراس  تخریب نشوند. برای اثبات این امر آزمایشی با ۵۰ داوطلب که قند خون بالایی داشتند انجام شد. این ۵۰ نفر به دو گروه ۲۵ نفری تقسیم شدند، در گروه اول بجز برنامه غذایی مشخص یک قرص ۲۰۰ میلی گرمی سیلی مارین نیز تجویز شده و روزانه این قرص را مصرف می کردند؛ در گروه دوم فقط برنامه غذایی داشتند و هیچ قرص سیلی مارینی دریافت نکردند.

نتیجه این آزمایش بعد از گذشت ۴ ماه این بود که گروه اول که قرص سیلی مارین دریافت می کردند کاهش موثر قند خون را داشتند ولی در گروه دوم به شکل موثر گروه اول این کاهش را نداشتند.

۲- افزایش شیر مادران:

شیر مادر به سلامتی نوزادان بسیار کمک می کند؛ در این زمان پیشنهاد شده که دمنوش خار مریم که برای تحریک تولید شیر استفاده می شود را مادران شیرده استفاده کنند.البته هنوز چگونگی مکانیسم عملکرد این گیاه دارویی ناشناخته است.در تحقیقی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده مشخص شده که عصاره‌ی خار مریم باعث افزایش پرولاکتین(ماده هورمونی برای افزایش تولید شیر) می شود؛ و بعد از قطع مصرف این عصاره تا ۶۷ روز سطح پرولاکتین بالا خواهد ماند؛ که این خود قابل توجه است.

۳- استرس و اضطراب را کاهش می دهد

ترکیباتی که در دمنوش خار مریم وجود دارد مانند سیلی مارین باعث اثرات ضد التهاب و ضد آرتین می شود طبق مصاحبه ای که با ۳۵ نفر بزرگسال که مشخصات ابتلا به بیماری OCD یا بیماری فکری-عملی(اختلال وسواس جبری) را داشتند، که به مدت ۸ هفته این آزمایش به طول انجامید به طور تصادفی از بین بیماران روزانه یک کپسول ۶۰۰ میلی‌گرمی عصاره خار مریم یا کپسول ۳۰ میلی‌گرمی فلوکستین دریافت کردند.

در نتایج این آزمایش اختلاف قابل توجهی بین دو گروه برای عوارض جانبی دیده نشد. همچنین در درمان نیز تفاوت زیادی را نشان نداد.

۴- دمنوش خار مریم ضد التهاب

عصاره سیلیمارین که در بذر خار مریم وجود دارد اثر ضد التهاب  دارد و این بخاطر آنتی اکسیدان قوی است. خاصیت آنتی اکسیدانی که در گیاه وجود دارد در مواقعی که التهاب مفاصل در حال عود است مناسب‌ترین گزینه است.

۵- دمنوش خار مریم ضد التهاب

بخاطر وجود سیلی بینین و سیلی مارین در گیاه خار مریم باعث مهار واسطه‌های التهابی و در نتیجه انتشار هیستامین از بازوفیل ها است.بنابراین، امکان دارد که بذر گل خار مریم فعالیت ضد آلرژی و ضد آسم داشته باشد.

۶- فعالیت آنتی اکسیدانی را افزایش می‌دهد

طبق گزارشی که نشان می دهد سیلی مارین یک آنتی اکسیدان مؤثر است و باعث زندانی شدن رادیکال‌های آزاد و گرفتار شدن پراکسیداسیون لیپید می شود؛ و با این کار از سلول ها مقابل استرس اکسیداتیو محافظت می کند که باعث افزایش سیستم دفاعی آنتی اکسیدان آنزیمی و غیر آنزیم سلولها می شود.

آزمایشی برای اثر آنتی اکسیدان سیلی مارین و جلوگیری از آسیب کبد که بخاطر داروی سایکوتروپیک بوده انجام شده که این آزمایش برای ۶۰ بیمار تحت درمان با این دارو بودند انجام شد این افراد به مدت ۹۰ روز سیلی مارین دریافت کردند. که نتایج بدست آمده نشان می دهد که مصرف سیلیمارین آسیب کبد لیپو پراکسیداتیو را کاهش می دهد.

۷- دمنوش خار مریم باعث بهبود عملکرد کبد است

دمنوش خار مریم نیوشا خاصیتی دارد که باعث حذف بسیاری از سموم از کبد می شود که از دوران قدیم نیز این دارو برای رفع مشکلات کبد استفاده می‌شده است.

۸- تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

سیلی مارین به بیماران مبتلا به مشکلات کبدی این امکان را می دهد تا عملکرد سیستم ایمنی بدن خود را بهبود دهند.

۹- دمنوش خار مریم ضد میکروب

سیلی مارین با این که در تکثیر ویروس ها تأثیری ندارد، ولی از طریق عملکردی که در فرآیندهای التهابی و سیتوتوکسیک که بخاطر عفونت ویروسی است نقشی مفید بر ویروس‌های هپاتیت دارد.از طریق القاء مرگ سلولی  سیلی بینین رشد سلول‌هایی که ویروس های هپاتیت B آنها را آلوده کرده اند را مهار می‌کند.

۱۰- تنظیم کننده کلسترول خون

بیمارانی که به چربی خون نوع ۲ مبتلا هستند می توانند با مصرف سیلی مارین  سطوح کلسترول کل و کلسترول HDL در پلاسمای خون خود را با ملایمت کاهش دهند.

۱۱-ضد سرطان

طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام شد با این هدف که اثرات ضد سرطانی سیلی مارین را در دو رده سلول سرطان سینه بررسی کنند انجام شد.که خار مریم رشد دو رده ی سلول سرطان سینه را در غلظت های مختلف مهار کرد.

۱۲-بهبود عملکرد قلب و عروق

۱۳-بهبود عملکرد سیستم عصبی

۱۴- بهبود عملکرد کلیه

۱۵-افزایش قدرت باروری

۱۶- افزایش ترشح صفرا

(تصویر۳)

آنچه باید در مورد گیاه خار مریم بدانید

  1. تمام اجزای خار مریم ارزش دارویی دارند.

  2. دانه‌های بوداده خار مریم را برخی بجای قهوه استفاده می کنند.

  3. برای ناراحتی های سوء هاضمه کمیته E مصرف فرآورده های خام از میوه خار مریم را تصویب کرد.

  4. در گواهی استانداردی که از آلمان این دمنوش گرفته است تاکیدی بر مصرف دمنوش خار مریم برای اختلالات گوارشی دارد.

(تصویر۴)

حد مجاز برای مصرف دمنوش خار مریم

بهترین میزان مصرف دمنوش خار مریم ۳٫۵ گرم  بذر با ۱۵۰ میلی‌لیتر آب جوش به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیسانده شود و روزانه بین ۳ تا ۴ دفعه و نیم ساعت قبل از هر وعده بنوشید . توجه کنید برای استفاده از فواید بیشتر  سیلی مارین توصیه می شود از عصاره غلیظ شده خار مریم استفاده کنید زیرا حلالیت سیلی مارین در آب به میزان ۱۰ درصد است.

(تصویر۵)

عوارض جانبی خار مریم

  • استفاده خوراکی این عصاره در بزرگسالان احتمالا ایمن است؛ اما در برخی افراد، استفاده از خار مریم می تواند باعث حالت تهوع، گاز روده، کاهش اشتها و سردرد بشود.

  • به صورت مستقیم بر روی پوست اگر استفاده کنید به مدت کوتاه ایمن است.

(تصویر۶)

تداخل های دارویی احتمالی خار مریم

  • داروهایی که با آنزیم کبدی سیتوکروم تجزیه می شوند.

  • داروهایی که توسط کبد گلوکورونیده می شوند.

  • استروژن‌ها

  • داروهایی که کلسترول خون را کاهش می‌دهند

(تصویر۷)

خرید دمنوش خار مریم نیوشا

قیمت دمنوش خار مریم نیوشا را می توانید در سایت فروشگاه دمنوش لاغری ما ببینید و خرید خود را از همین قسمت انجام بدهید.کیفیت محصولات ما تضمین شده‌اند و اطمینان می‌دهیم که این دمنوش‌ها، دمنوش‌های اصلی باشند و نه تقلبی.امیدواریم با فروش دمنوش خار مریم نیوشا بتوانیم در سلامت شما و خانواده شما نقشی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *